מערכת ניהול לידים מבוססת בעיקרון על מערכת ניהול לקוחות (crm). המערכת משמשת גופים שונים בתהליך ניהול לקוחות/לידים משלב כניסת ליד למערכת ועד לשלב המכירה.

מהיכן מגיעים לידים למערכת ניהול לידים?

מערכת ניהול לידים מקבלת לידים ממספר מקורות:

1. פרסום (חינם או בתשלום)

2. מאגרי מידע (השייכים לחברה או מאגרי מידע מחברות המתמחות בבניית מאגרי מידע מפולחים)

לידים שהם למעשה פרטי לקוחות יכולים להיטען למערכת באופן ידני או להיכנס מתוך טופס (דף נחיתה) באופן שוטף.

מערכת לידים יודעת לעשות מספר פעולות בסיסיות:

  •  ריכוז ושמירת רשימות לידים.
  •  ניהול רשימות לידים.

אז מי צריך מערכת ניהול לידים?

על מנת לענות על שאלה זו בצורה הטובה ביותר נתאר מספר תרחישים:

1. נניח שאתה מנהל שיווק של מוסד אקדמי. מטרתך העיקרית היא הרשמת סטודנטים חדשים למוסד הלימודים בו אתה עובד. בשלב הראשון תשקיע את תקציב הפרסום שלך במספר מקורות מדיה (אתרי לימודים לדוגמה) שבאמצעותם מטרתך תהיה לקבל לידים (אנשים המתעניינים בלימודים במוסד הלימוד שלך). את כל המתעניינים האלו תרצה לנהל באופן מסןדר, על מנת שתוכל לעקוב אחר תהליך ההרשמה ולמדוד את החזר ההשקעה שלך מהפרסום בו השקעת (במילים אחרות, כמה מתעניינים נרשמו כתוצאה מהתקציב שהוצאת).

   •  באמצעות מערכת ניהול לידים תוכל לעקוב אונליין אחר המתעניינים, תוכל לשנות את סטטוס הטיפול בהם (מתאים, להתקשר מאוחר יותר, מתלבט ועוד)
   •  בסופו של התהליך תוכל לבדוק את הסטטיסטיקות וכך למדוד את החזר ההשקעה שלך.

2. נניח שאתה משרד פרסום. ככזה לקוח קצה ייתן לך לנהל את תקציב הפרסום שלו. כעת תצטרך לבחור את המדיות המתאימות ביותר ללקוח ולחלק ביניהם את תקציב הפרסום. כעת תצטרך מערכת ניהול לידים שבאמצעותה תוכל לנהל את כל הלידים המגיעים מכל מקורות הפרסום שלך (המדיות). בנוסף תוכל לתת ללקוח הקצה שלך גישה למערכת על מנת שיוכל לצפות בתוצאות ולהעביר את הפניות למחלקת המכירות שלו על מנת להשלים את התהליך במלואו, כלומר ביצוע מכירה.

    •  בסוף התהליך תרצה להסיק מסקנות ולהבין מה המדיה האפקטיבית ביותר במסע פרסום זה.

לסיכום: מערכת ניהול לידים היא כלי חשוב בניהול לקוחות ומסעות פרסום. באמצעות מערכת ניהול לידים תוכל להשלים ולמקסם את תהליך המכירה. יחד עם זאת, כדאי לבחור מערכת איכותית וידידותית, כזאת שלא תסרבל את תהליך המכירה/ניהול הלקוחות אלא תשפר אותו.

בהצלחה!